پیشران الکتریکی خودروهای برقی و هیبریدی ساخته شد

به گزارش وبلاگ کارآفرین به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از بخش های اصلی در خودروی الکتریکی یا هیبرید، سیستم پیشران الکتریکی است. این سیستم شامل دو زیرسیستم اصلی موتورهای کششی و درایو کششی است. با توجه به فناوری پیشرفته این زیرسیستم ها، در حال حاضر، زیرساخت قابل ملاحظه ای در رابطه با طراحی و ساخت آنها در داخل کشور موجود نیست.

پیشران الکتریکی خودروهای برقی و هیبریدی ساخته شد

اصفهانیان مدیر این پروژه گفت: همچنین با توجه به کاربرد دوگانه سیستم پیشران الکتریکی در تجهیزات نظامی و هسته ای، تأمین آنها از خارج کشور نیز با مشکل روبرو است. به همین دلیل پروژه طراحی و ساخت درایو کششی با کاربرد خودرویی تعریف و اجرا شد.

وی افزود: محصول درایو کششـی، یک اینورتر سه فاز برای درایو موتورهای کششی القایی و آهنربای دائم تا محدوده توان 200 کیلووات است. این خانواده محصول، محدوده ولتاژ 200 تا 800 ولت و جریان تا مقدار حداکثر A(RMS)420 را پوشش می دهد.

به گفته این فعال دانش بنیانی، هسته کنترلی مورد استفاده در این محصول از نوع کنترل برداری است. کنترلر علاوه بر انجام عملکردهای جانبی برای حفاظت درایو و موتور در برابر دمای بالا، جریان زیاد، ولتاژ بسیار بالا و یا بسیار پایین، دارای توابع خاصی برای کنترل عملکرد موتور کششی نظیر مدیریت اضافه توان موتور و فرکانس سوئیچینگ متغیر است.

اصفهانیان خاطر نشان کرد: در این پروژه از سیستم کنترل از پروتکل ارتباطی CAN برای برقراری ارتباط مطمئن با سایر کنترلرهای موجود در خودرو استفاده می شود.

اصفهانیان خاطر نشان کرد: تمامی نیازمندی های استانداردی و عملکردی در طراحی این محصول لحاظ شده است. محفظه این درایو به گونه ای طراحی شـده که کاملا بسته و دارای استاندارد IP68 برای محافظت در برابر گرد و خاک و آب است.

بنا به گفته مدیر این طرح ملی فناوری، قدم بعدی در راستای تکمیل این محصول، انجام تست ها و اخذ تاییدیه های مورد نیاز است که متاسفانه بخش قابل توجهی از آنها در داخل کشور قابل انجام نیست.

وی خاطر نشان کرد: یکی از نیازهای اصلی در توسعه این طرح که ارتباط مستقیمی با افزایش رفاه جامعه و رفع نیازهای صنعت خودرو دارد، توسعه زیرساخت زنجیره تامین و تولید محصول است که این کار به همراهی و حضور بخش های مختلف دولتی و خصوصی نیازمند است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیشران الکتریکی خودروهای برقی و هیبریدی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشران الکتریکی خودروهای برقی و هیبریدی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید