فکر اینکه با ایران هر آنچه می خواهید بکنید را از سر بیرون کنید

به گزارش وبلاگ کارآفرین، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در اظهارنظری درباره برجام از کشور های غربی خواست فکر اینکه می توانند با ایران هر کاری را انجام دهند کنار بگذارند.

فکر اینکه با ایران هر آنچه می خواهید بکنید را از سر بیرون کنید

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ کارآفرین، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در بخشی از کنفرانس خبری هفتگی خود درباره مسائل مختلف پیرامون توافق هسته ای موسوم به برجام اظهار نظر کرد.

زاخارووا در بخشی از این کنفرانس خبری که مستقیماً از شبکه خبری راشاتودی پخش می شد به طرف های غربی توافق هسته ای هشدار داد فکر اینکه می توانند هر کاری می خواهند را با ایران انجام دهند، کنار بگذارند.

او اهداف جلسه کمیسیون مشترک برجام که قرار است روز 15 آذر در شهر وین برگزار گردد را به این صورت تشریح کرد: اهداف اصلی [این جلسه] عبارتند از: ایجاد شرایط لازم برای اجرای گام به گام توافق هسته ای، آنالیز وظایف محول شده به کشورهای طرف توافق و محافظت از پروژه های توافق شده در برابر هر گونه تهاجم خارجی به خصوص در برابر حمله آمریکا.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از تمامی اعضای توافق هسته ای خواست کوشش ها برای حفظ این توافق هسته ای را افزایش دهند.

زاخارووا همچنین افزود بعد از جلسه کمیسیون مشترک، کشورها در جلسه ای که روز 12 دسامبر در نیویورک برگزار می گردد به آنالیز گزارش جدید دبیر کل سازمان ملل متحد درباره اجرای قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت در مورد اجرای برجام خواهند پرداخت.

او در ادامه گفت: همانند همیشه امیدواریم نظر دبیر کل سازمان ملل متحد متوازن و عینی باشد و به ایجاد ثبات در شرایط برجام یاری کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بخش دیگری از این نشست خروج آمریکا از برجام در ماه مه 2018 (اردیبهشت ماه 1397) را غیرقانونی توصیف نموده و توضیح داد که این اقدام به ایجاد مشکلاتی در اجرای توافق منجر شده است.

او توضیح داد: همان طور که می دانید از مه 2018 که آمریکا خروج از توافق هسته ای را گفت دوران آسانی برای اجرای این توافق پیش رو نداشته ایم. واشنگتن، از اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سر باز زد و این چالشی جدی برای حفظ روابط بین الملل با اتکا به سازمان ملل و به موضوع شورای امنیت ایجاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه به خلف وعده کشورهای اروپایی در برخوردار کردن ایران از مزایای وعده داده شده در توافق هسته ای هم اشاره و از آن انتقاد کرد.

او گفت: این واقعیت، در کنار عدم آمادگی کشورهای اروپایی برای ایجاد شرایط لازم جهت برخوردار کردن ایران از مزایای تجاری و مالی ذیل برجام دلیل اصلی چالش هایی است که برجام با آن روبرو شده است.

مقام روس در ادامه اظهار داشت کشورهای غربی در کوشش هستند اذهان جامعه بین الملل را از این واقعیات منحرف نموده و در عوض آن را به سمت گام های تهران در کاستن از تعهداتش در برجام سوق دهند.

زاخارووا گفت: جای شگفتی ندارد که همکاران ما در غرب ترجیح می دهند این مسائل را کوچک نمایی نمایند یا در قبال آن ساکت بمانند. آنها در کوششند توجه جامعه بین الملل را به سمت این معطوف نمایند که ایران تعهداتش در برجام را معلق نموده است.

وی افزود: اما مطابق معمول کسی این را یادآوری نمی کند که برجام بر اساس توازن منافع و اصل دوجانبگی طراحی شده که در اثر اقدامات غیرقانونی آمریکا تضعیف شده اند؛ چون آنها از این توافق خارج شده و به ساز و کارهایی که بر سر آنها توافق شده بود احترام نگذاشتند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه یادآوری کرد مقام های ایران همیشه گفته اند در صورت برخواردار شدن از منافع قانونی این کشور ذیل برجام آماده اجرای تعهداتشان هستند.

او همچنین تأکید کرد: کسانی که از ایران بابت اقدامات هسته ای این کشور انتقاد می نمایند جزئیات بسیار مهمی را پنهان می نمایند، مانند اینکه ایران کاملاً به تعهداتش در قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند بوده و آنها بر اساس مفاد توافق هسته ای فعالیت هایشان را در حدی فراتر ملزومات ان پی تی و توافق جامع پادمانی معلق نموده اند.

زاخارووا افزود: ما بر این باوریم که همکاران ما باید این نوع نگاه به ایران به عنوان کشوری که می توانند با آن هر کاری بنمایند را کنار بگذارند. می خواهم یادآوری کنم که ایران شریکی است که در حال همکاری در چارچوب برجام است.

زاخارووا از همه طرف های توافق هسته ای خواست برای حفظ این توافق و اجرای کامل آن کوشش نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "فکر اینکه با ایران هر آنچه می خواهید بکنید را از سر بیرون کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فکر اینکه با ایران هر آنچه می خواهید بکنید را از سر بیرون کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید