این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد

به گزارش وبلاگ کارآفرین، یک کارشناس بیماری های غیرواگیر درباره بیماری دیابت می گوید اهمیت بیماری در این است که علائم پر سروصدایی ندارد و کم کم خود را نشان می دهد و آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می نماید، ناآگاهی است...

این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد

به گزارش، آزاده سالمی با شرح اینکه دیابت چیست، مطرح کرد: افزایش قند خون در بدن، بیماری دیابت نامیده می گردد. این بیماری انواع مختلفی دارد، ولی به طور عمده به دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت بارداری تقسیم می گردد.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید نمود: اهمیت بیماری دیابت در این است که این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد و کم کم خود را نشان می دهد. آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می کند، ناآگاهی از میزان قند خون است.

وی ادامه داد: در این موارد فرد از بیماری خود اطلاع ندارد و زمانی که بالا بودن قند خون صدماتی را بر اعضای بدن از جمله کلیه، چشم و… وارد کرد برای درمان عارضه خود به مراکز درمانی مراجعه می کند.

سالمی اعلام کرد: امروزه شمار بیماران دیابتی به سرعت رو به افزایش است، اما باید بدانیم که این بیماری به راحتی قابل پیشگیری است و تنها راه کاهش موارد جدید، کنترل و در نهایت پیشگیری از ایجاد بیماری دیابت است.

این کارشناس توضیح داد: بنا به نظر متخصصان علوم پزشکی، اولین قدم در پیشگیری از این بیماری چیزی جز آموزش افراد جامعه برای داشتن سبک زندگی بهتر و سالم تر نیست. به گونه ای که داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و فعالیت ورزشی منظم و مناسب برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن به تمام افراد توصیه می گردد.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: علاوه بر توصیه های عملی، لازم است که یک فرد دیابتی بداند ترکیب غذا های روزانه اش باید چگونه باشد و انجام ورزش روزانه خطر ابتلا به دیابت را چقدر کاهش می دهد.

وی یادآور شد: با اینکه در پیش دریافت یک برنامه و سبک زندگی سالم، اهمیت ویژه ای در پیشگیری از بروز بیماری دیابت دارد، برطرف ابهامات و باور های غلط در خصوص عوامل خطر این بیماری نیز اهمیت خاصی دارد.

آزاده سالمی با بیان اینکه از جمله باور های غلط این است که بیماری دیابت ارثی است، گفت: در حالی که باید توجه داشت عامل ژنتیک حداکثر 5 درصد در دیابت موثر است و عادت های تغذیه ی ناصحیح، استرس و فشار های روحی، عوامل اصلی ابتلا به بیماری هستند که علاوه بر تحمیل هزینه های مادی، هزینه های معنوی بسیاری از جمله مسائل روحی و عاطفی، کاهش بهره وری شغلی و علمی، ناتوانی جنسی و... بر بیماران و جامعه تحمیل می کند و سبب معضلات اجتماعی، چون طلاق و بیکاری و... می گردد.

این کارشناس بیماری های غیرواگیر مطرح کرد: اغلب مردم بر این باورند که فقط کسانی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند که قند و شکر و شیرینی زیادی می خورند و به خوردن تنقلات و خوراکی های شیرین عادت دارند. در حالی که دریافت انرژی بیش از حد احتیاج بدن، از هر منبعی می تواند موجب بروز دیابت گردد.

وی اعلام کرد: باور غلط دیگر این است که گمان می کنیم بچه ها، نوجوانان و جوانان به دیابت نوع دو مبتلا نمی شوند؛ این در حالی است که امروزه به دلیل افزایش آمار چاقی در دوران کودکی، حتی بچه ها هم می توانند به دیابت نوع دو مبتلا شوند و اکنون بسیاری از بچه ها در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

سالمی ادامه داد: امروزه تحرک کم، استفاده زیاد از خودرو و ورزش نکردن در زندگی اغلب افراد باعث اضافه وزن و چاقی به خصوص چاقی های شکمی و تجمع چربی در بدن شده که سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین و دیابت نوع 2 می گردد.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به عوامل خطر دیابت نوع 2 گفت: اضافه وزن و چاقی، سابقه خانوادگی دیابت نوع 2، فشارخون بالا، اختلال چربی های خون، زندگی کم تحرک (فعالیت بدنی ناکافی)، مصرف دخانیات و سن 30 سال و بالاتر از جمله عوامل ابتلا به این بیماری هستند.

وی اضافه کرد: افزایش قند خون می تواند علائمی، چون پرخوری، تکرر ادرار، کاهش وزن، تشنگی فراوان، ضعف و کاهش نیروی جسمی و دیر بهبود یافتن زخم ها و عفونت را ایجاد نماید.

این کارشناس با اشاره به شعار روز جهانی دیابت اعلام کرد: با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در برطرف عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع 2 ایفا می نمایند باید با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب باعث افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت از خانواده خود محافظت کنید (Protect your Family) است.

سالمی اظهار کرد: در امسال به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، مثل سال های گذشته روز های 18 لغایت 24 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اسامی روز های هفته و برنامه های هفته دیابت یادآور شد: روز های این هفته با عناوین دیابت، رسانه و خانواده؛ دیابت، آموزش و خانواده؛ دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده؛ دیابت، تغذیه و خانواده؛ دیابت، خودمراقبتی و خانواده؛ دیابت، مشارکت های محلی و خانواده؛ دیابت، فعالیت بدنی و خانواده معین شده است.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری علائم پر سروصدایی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید